Trier Piskoposluğu AfD'li politikacıları kilise komitesinden kovdu

kamil şeker

New member
Almanya Eyalet parlamentosu üyesi

Trier Piskoposluğu AfD'li politikacıları kilise komitesinden kovdu

Şu tarihten itibaren: 17 Nisan 2024| Okuma süresi: 3 dakika

Eyalet parlamentosunun AfD üyesi Christoph Schaufert, Neunkirchen'deki St. Marien mahallesinin yönetim kurulundan çıkarıldı

Eyalet parlamentosunun AfD üyesi Christoph Schaufert, Neunkirchen'deki St. Marien mahallesinin yönetim kurulundan çıkarıldı

Kaynak: resim ittifakı/BeckerBredel

WELT podcast'lerimizi buradan dinleyebilirsiniz

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları da bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Eyalet parlamentosunun Saarland AfD üyesi Christoph Schaufert, Trier piskoposluğu tarafından bir mahalledeki gönüllü görevinden alındı. Piskoposluk, üyeliğin Schaufert'in AfD'ye katılımıyla bağdaşmadığını düşünüyor. Toplumun itibarına zarar verir.

KKiliseler AfD temsilcileriyle nasıl ilgileniyor? Trier piskoposluğu da bu soruyla ilgilendi ve Saarland AfD'nin eyalet parlamentosu üyesi Christoph Schaufert'i görevden almaya karar verdi. Artık Saarland Neunkirchen'deki bir mahallenin yönetim kurulu üyesi olmayacak.

Von Plettenberg, kararının içeriğinin öncelikle Alman piskoposlarının Şubat 2024'teki “Etnik milliyetçilik ve Hıristiyanlık uyumsuzdur” beyanından etkilendiğini söyledi. Papaz General Ulrich von Plettenberg Çarşamba günü Trier'de yaptığı açıklamada, “Aşırı sağcı veya bu ideolojinin kenarlarında çoğalan partiler, biz Hıristiyanlar için siyasi faaliyet alanı olamaz” dedi. Kilise komitesine üyelik, AfD'nin temsilcilik göreviyle bağdaşmıyor.

55 yaşındaki Schaufert, 2016'dan beri AfD üyesi ve Saarland eyalet parlamentosunda parlamento grup başkan yardımcısı. Arkeolog aynı zamanda parti adına yerel düzeyde de çeşitli görevlerde bulunuyor.

ayrıca oku

İç yaptırımlar uygulandı

Şubat ayının sonunda, St. Marien mahallesinin yönetim kurulu ve bölge konseyi, von Plettenberg'den Schaufert'in hariç tutulmasını incelemesini istedi. Schaufert'in üst düzey bir AfD yetkilisi olduğunu ve kendisini aşırılıkçı görüşlerden açıkça uzaklaştırmadığını savundular. Bu da toplumun itibarını zedeliyor.

Von Plettenberg Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kilisedeki görevler için kilise ile bireysel kamu pozisyonları arasında asgari bir anlaşma olması gerektiğini açıkladı. “Kilise hizmetinde çalışan veya kilisede gönüllü bir görevde bulunan herkes kilisenin güvenilirliğinden müştereken sorumludur” diye ekledi.

İnsanları kökenleri, dinleri veya kültürleri nedeniyle karalayan veya onlara adil sığınma hakkı tanımayan bir partiyi temsil eden herhangi bir kişi, artık kilise hizmetlerinde veya gönüllü çalışmalarda kabul edilemez.

Schaufert karardan “hayal kırıklığına uğradı”

Schaufert ile yapılan kişisel görüşme, kendisinin AfD'deki pozisyonlarına ve görevlerine sadık kaldığını ve çeşitli pozisyonlardan uzaklaşmak istemediğini gösterdi. Von Plettenberg, bu nedenle artık daha fazla işbirliği için herhangi bir güven temeli görmediğini açıkladı.

ayrıca oku

Schaufert, genel vekilin kararından “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi. Kendisinin kişisel olarak suçlanabileceği hiçbir şey bulunamadı: Schaufert, Alman Basın Ajansı'na “Ofislerimi her zaman katı bir şekilde ayırdım ve kilise ofisini hiçbir zaman siyasi bir sahne olarak kullanmadım” dedi. Kendisi şu anda “Christoph Schaufert olarak değil, AfD'de olduğum için aşağılanıyor” dedi.

St. Mary's cemaati, bu durumda başka bir çözüm bulunmadığından üzüntü duyduğunu söyledi. Papaz Bernd Seibel, onun için bunun kişinin kendisiyle ilgili olmadığını, daha ziyade “kilise topluluğu dışındaki, kilise içindeki liderlik işlevleriyle bağdaşmayan algılarla” ilgili olduğunu açıkladı. Schaufert karara Trier Piskoposu Stephan Ackermann'a itiraz edebilir.