Kontrol kalemi nasıl kullanılır?

sezen

New member
Kontrol kalemi nasıl kullanılır?

Kontrol kalemi için insanların merak ettiği binlerce soru cevap özellikle ev hanımlarının bile mutlaka evde kullanması gereken ev gereçlerinden bir tanesidir.

Duyda, prizde gerilim olup olmadığını anlamak için kontrol kalemi kullanılmaktadır. Mutlak her evde bulunması gerekmektedir. Gerilimin olup olmadığını anlamak için kontrol kalemini kontrol edeceğiniz yere dokundurup baş kısmındaki metal noktaya parmağımızı dokunduktan sonra kontrol kaleminin içinde ışık yanar. Gerilim yoksa şayet ışık yanmaz. Bakın kullanması oldukça kolaymış.
Doğru gerilim ve alternatif gerilim olmak şekli ile ikiye ayrılmaktadır. Doğru gerilim polaritesi zamanla değişmeyen gerilim şöyle ifade edelim ya hep artı (+) yada hep eksi (-) olarak belirlenmektedir. Alternatif gerilimler ise polaritesi zamanla değişen gerilimler olmaktadır. Artı (+) yada eksi (-) zamanla değişmektedir. Evlerde kullanılan şebeke elektriği alternatif gerilimlerdir. 50 Hz frekanstaki bu gerilim 20 ms periyotla pozitif (+) bir negatif (-) olur. Dalga biçimindeki alternatif gerilim 10 ms pozitif, 10 ms negatif olmaktadır.
Direnç olarak bilinen elemanlar gerilim bölücü olarak kullanılmaktadır. Yani siz bir gerilimin önüne direnç bağlayıp akım akmasını sağlamaktadır. O direncin üzerinde belirli seviyede gerilim düşümü olmaktadır. Direnç değeri ne kadar yüksek olursa, gerilim düşümü de o kadar yüksek olur.
Ayaklarınız yere basıyorsa prizden gelen akım kontrol kaleminden geçer ışığın yanmasını sağlamaktadır. Üzerimizden toprağa doğru akar ve elektrik çarpmamasının nedeni kontrol kalemin amacı burada devreye girer ve elektrik direnci düşer elektrik çarpmaz.
Şöyle bir soru aklınıza gelebilir. Yere basmadan kontrol kalemi kullanıyorum yada lastik ayakkabı giyiyorum kendimi yalıtıyorum o zaman devre nasıl tamamlanır derseniz o vakit kapasite değeri devreye girmiş olacaktır. Lastik ayakkabı ile topraktan yalıttığınızı düşünüyorsanız yanılmış olacaksınız. Elinizde kontrol kalemi olduğundan yere olan mesafeden dolayı üzerinizde akım olacaktır. Bu akım azdır ve kontrol kaleminin parlaklığından fark edeceksiniz. Toprağa temas ettiğinizde ise kontrol kalemini kullandığınızda lambanın parlak olduğunu göreceksiniz.